Podivuhodná želva matamata

Podivuhodná želva matamata

Svět je plný úžasných živočichů a podivuhodně vypadající želva s názvem matamata se k nim určitě řadí. Většina lidí má totiž úplně jinou představu o tom, jak by taková želva měla vypadat.

Zvláštně vypadající želva

Matamata třásnitá se řadí k jihoamerickým sladkovodním druhům želv. V přírodě jí můžeme najít kolem tekoucích vod s nízkou hladinou vodního sloupce, což je způsobeno tím, že matamata převážně pochoduje po dně a potřebuje přitom dosáhnout na vodní hladinu, aby se v klidu mohla nadechnout potřebného vzduchu. Jedná se sice o vodní želvu, nicméně tento druh plavat neumí a po dně chodí. Za běžných podmínek matamata dorůstá do délky až někam k půl metru, přičemž většinu těla reprezentuje její relativně plochý krunýř. Ovšem velký podíl na velikosti má i plochá hlava a dlouhý a obratný krk. Krunýř je složitě zvrásněný a hlavně krk a hlava jsou pokryté zvláštně vypadajícími kožnatými výběžky a vráskami. Nozdry jsou protažené, takže vypadají jako jakýsi malý chobot, který želvě pomáhá s dosažením na vodní hladinu, když se potřebuje nadechnout. Neznalému pozorovateli by se na první pohled mohlo zdát, že je želva zarostlá řasou, nicméně to je pouze součást jejího maskování před predátory.


Požírá menší rybky

Čím se vlastně matamata živí? V přírodě jí za kořist poslouží drobné rybky, na které si dovede trpělivě počíhat. Během lovu se totiž částečně zahrabe do dna a vysune svůj dlouhý krk, který nevypadá vůbec nápadně. Potencionální kořist ani nenapadne, že složité výběžky znamenají predátora v podobě želvy. Dokonce se může stát, že některé rybky mohou zkusit, zda se nejedná o nějaký druh potravy, což se jim stane osudným. Matamata totiž bleskově otevře tlamu a nasaje do sebe vodu společně s rybkou. Tento druh želvy je známý hlavně tím, že má poměrně pohyblivý krk. Matamata žije v okolí velkých řek Amazonky a Orinoka. Díky svému vzezření je ve svém přirozeném prostředí téměř neviditelná. Matamata třásnitá může mít hmotnost až kolem deseti kilogramů. V současné době není tato želva zařazena na seznam ohrožených druhů.

Matamata jako domácí mazlíček

Matamata se dá chovat i jako domácí mazlíček. V takovém případě je však nutné znát přirozenou biologii matamaty a dopřát jí tedy poměrně rozsáhlé akvárium, kde bude převažovat plocha dna, přičemž výšku matamata nepotřebuje nikterak závratnou. Právě hladinu vody je nutné zvolit tak, aby se želva dokázala nadechnout. Voda je vhodná měkká a sladká. Na dno se může nasypat akvarijní písek nebo jemnější štěrk.

Teplota by se měla držet někde kolem 26 °C. Z kožních výrůstků matamaty se postupem času odlučují šupinky kůže, jež ve vodě vytvářejí zákal, takže se hodí používání dostatečně výkonné filtrace, eventuálně můžete vodu pravidelně vyměňovat. Nejlepším krmením pro matamatu jsou malé i větší rybky v závislosti na velikosti želvy, které mohou být živé či mrtvé. V případě mrtvých rybek je nutné je podávat pinzetou a pohybovat s nimi, aby si jich matamata vůbec všimla.

Jako vhodné krmivo pro matamatu se jeví třeba plevelné rybky našich vod, jež si můžete nasbírat třeba při výlovu rybníku a posléze si je zamrazit.